İğne oyası ile yapılan yeni oya örnekleri 2017 arşivi ile karşınızdayız. Arşivde havlu ve yazma kenarları için en güzel oyalar yer alıyor.

Oyalar biz kadınların her zaman vazgeçilmezi olmuştur. Alıyla, moruyla, yeşiliyle ilmek ilmek işlenmiş oyalar gelinlerimizin çeyizi, annelerimizin başının taçı, genç kızlarımızın boyun şalı olmuşlar. Zaman her şeyi yok ederken gücü yetmemiş bu güzel geleneği yok etmeye. Aksine yeni oya modelleri türemiş eskileri unutulmadan. Hanımlar var olan modelleri korumuş ve bunlara yeni modeller eklemişler. Yemeni, yazma, yaşmak, tülbent siz adına ne derseniz deyin oyalar sadece kenarlarını  süslemekle kalmamış bunların, ayni zamanda onları kıvrılmaktan, eğilip bükülmekten korumuşlar. Boncuk oyası, iğne oyası, tığ oyası bin bir çeşit oyalar, hanımların ellerinin emeği gözünün nuru olmuş daima. Genç kızlarımızın daha çocuk yaşta ilk örgü deneyimleri olması bakımından da hatırı sayılır bir değere sahiptir tığ işi oyalar. Hangimiz o tığları elimize ilk alış heyecanımızı, ördüğümüz ilk oyayı unuttuk  ki?  Birçoğumuz sakladık ördüğümüz o ilk çember oyalarını. Belki biraz daha büyüyünce elimize iğne oyası almaya cesaret eder olduk. Zira iğne oyası biraz daha titizlik gerektiren bir oya çeşidi. Eğer uzun sure ve sabırla yapmazsanız düzgün bir iğne oyası elde edemezsiniz.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nefis Yemek Tarifleri

BİZE GÖNDERİN

İĞNE OYASI,Yaratıcılığınızı dünyayla paylaşmak ister misiniz? Aşağıdaki düğmeyi tıklayarak videonuzu yeya resimlerinizi ve yayın metninizi gönderin, YAYINLAYALIM

VİDEO VE RESİM GÖNDER