İğne oyası nedir? Nasıl Yapılır?

iğne oyası

İğne oyası nedir? Nasıl Yapılır?

Dünyada “Türk danteli” olarak bilinen iğne oyası; ipek iplikten iğne ile oluşturulan üç boyutlu kenar dantellerine verilen addır. İğne oyaları, herhangi bir tekstilin, ki bu genelde eşarp olmaktadır, kenarına oya olması amacıyla yapılan dantellerdir. Bağımsız ve tek başına kullanımı bu nedenle çok fazla söz konusu olmamaktadır. “El emeği göz nuru” tanımına en fazla uyan el işlerinden biri olan iğne oyaları, Anadolu’da birçok ev hanımı tarafından yoğun şekilde üretilen bir elişi olup, bazı yörelerde aynı zamanda alım satımı yapılan bir ticari mal hüviyetindedir. İğne oyasının esası, ipek iplik kullanılarak, iğne ile atılan minik düğümlerin biriktirilmesi ile belirli şekillerin oluşturulmasıdır. İğne oyasında kullanılan bu düğümlerin kare ve üçgen olmak üzere iki ayrı şekli söz konusudur. İğne oyalarında esas ipek iplik kullanılması olmakla beraber, pamuklu iplikle, naylon iplikle de bu sanatın icra edildiğine şahit olunmaktadır. Ayrıca, boncuk, misina gibi süslemeye yardımcı malzemeler de oyanın içine, oluşturulan desene uygun olarak dahil edilmektedir. Oya bitirildikten sonra üç boyutlu şeklini en iyi şekilde yansıtabilmesi ve daha hoş görünmesi için kolalanır. İğne oyasının sıklıkla uygulandığı yerler şu şekildedir: Eşarplar / Baş örtüleri, Oda takımları, Yatak örtüleri, Mendiller,  Abajur etekleri, vb.iğne oyası
Kaynak: http://www.merakname.com/igne-oyasi-nedir/

İğne oyası;

iğne ile kumaş, kalın iplik ve zincir üzerine düğüm atılarak yapılan örgü türüdür. İğneye takılı ipliğin oluşturulan küçük gözeneklerden geçirilip sıkıştırılması ile meydana gelen düğümlerin devam ettirilmesiyle yapılan bir el işidir.
Uygulandığı Yerler:
 Ev Dekorasyonu
 Oda takımları
 Panolar
 Masa örtüleri
 Vitrin takımları
 Yastıklar
 Yatak örtüleri
 Yatak takımları
 Yatak çarşafları
 Tepsi örtüleri
 Bohça
 Şase
Giyim Aksesuarları
 Yemeniler
 Namaz örtüleri
 Gelin başı
 Gözlük kılıfı
 Şal
 Fular
 Mendil
 İç ve dış giyim süslemeleri
 Yaka süsü
İğne Oyası Tekniğinde Kullanılan Desen Özelliği
İğne oyası tekniğinde genellikle bitkisel motifler kullanılmakla beraber geometrik, nesnesel ve hayvan figürlerinin yanı sıra esprili isimler alan motifler de görülmektedir.
Bitkisel motifler:

sümbül, menekşe, gül oya, hanımeli, karanfil, iğde çiçeği, yıldız, dut, çilek, papatya, küpe çiçeği, meşe yaprağı, dört yaprak vb.
 Nesnesel motifler: elmas küpe, süpürgeli, çan oya, kibrit çöpü, zilli maşa vb.
 Hayvansal motifler: horozibiği, balık ağzı, sivrisinekli vb.
 Esprili motifler: Sarhoş bıyığı, elti eltiye küsmüş, süpürgeli vb. isimler

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nefis Yemek Tarifleri

BİZE GÖNDERİN

İĞNE OYASI,Yaratıcılığınızı dünyayla paylaşmak ister misiniz? Aşağıdaki düğmeyi tıklayarak videonuzu yeya resimlerinizi ve yayın metninizi gönderin, YAYINLAYALIM

VİDEO VE RESİM GÖNDER